Toshiba Satellite Pro 440CDX

Úvod

Od jednoho váženého člena jisté FB skupiny oldcompářů jsem pořídil krásný noťásek Toshiba Satellite Pro 440CDX. Byl ve stavu mechanickém velmi dobrém, ale co do specifikace vlastně neupřesněném, protože měl aktivní power on password.
Iniciální rozborka odhalila dvě záložní baterie, jednu 7.2V a jednu 3.6V. Obě jsem tedy odpojil a doufal ve smazání hesla, abych se podíval aspoň do Setupu. Bohužel ani 24 hodin nepomohlo a protože jsem člověk netrpělivý, hledal jsem cestu, jak s heslem pryč jinak. Našel jsem variantu s HW resetovátkem na paralelní port – vezmete konektor, propojíte piny 1+5+10, 2+11, 3+17, 4+12, 6+16, 7+13, 8+14, 9+15, 18-25; zapojíte do LPT, noťas zapnete a voila! Password reset! 🙂
Následná kontrola stavu odhalila chybějící HDD a pěkných 48 MB RAM (16MB je onboard, 32MB v EDO modulu). Disk jsem osadil 10GB Toshiba (notýsek se dodával s 2GB diskem).
Přišla na řadu instalace systému – po pár pokusech jsem nahodil Windows 98 SE, s upgrady disku a paměti jsou na to akorát. Lepší je též podpora USB, kterým notes disponuje a lépe funguje též PCMCIA/CardBus – kde mám wifi a ethernetovou kartu. PCMCIA používám též pro přenos dat z PC, pomocí obligátní a všem amigářům známé PCMCIA-CF redukce (ta se ve Win tváří jako další IDE řadič a karta pak jako normální HDD).
Jinak počítač má kromě výše uvedeného procesor Pentium 133 MMX (všichni víme, že MMXka pro desktopy byly od 166, takže toto je lehká výjimka, zřejmě podtaktovaná stolní verze?), grafiku Chips&Tech s pamětí 2MB, jeden modular bay, ve kterém mám CD-ROM, konektor pro dokovací stanici a externí floppy. Displej je pasivní barevný DSTN 800×600 s podporou 256K barev.
Od jiného kolegy mám slíbený dok, takže to bude parádní kompletka 🙂

Konfigurace

Co na tom běží

Fotogalerie