Na čem právě dělám? (12.) – y2020w08

Tentokrát píšu lehce z exilu, až z daleké Moravy, konkrétně ze Zlína. Opět na služební cestě, ale tentokrát ve vcelku přátelských vodách: právě jsem se totiž vrátil z příjemného posezení s Petrem Stehlíkem (@joysfera), místním ataristou a známým bastlířem. (Kdo ho neznáte, dejte mu follow. Nejen na twitteru!)

Tak co mi v uplynulém týdnu na mém pracovním stole přistálo?

Antistatická podložka

No jo, no, trvalo mi to! Ale lepší pozdě, než vůbec. S objednávkou součástek u TME jsem přihodil i antistatickou pracovní podložku.

Čím ji doplnit poradil Lukáš Kymla na twitteru:

Plošňáky od NextPCB

S Chiptronem jsme dostali dodávku plošňáků od NextPCB. Já dosud objednával vše u JLC (předtím Seeed a OSH Park) a protože jsem stará konzerva, nehodlám měnit něco, co funguje. Ale tady mě to docela překvapilo, že i velmi dobré (JLC) může být ještě lepší (Next). Přesvědčte se sami na fotkách v threadu na twitteru níže.

Krásný USB2Serial převodník

Adam Hořčica (@horcicaa) navrhl moc hezky provedený USB2Serial převodník. Zdrojáky jsou na GitHubu zde: https://github.com/ah01/u2s

Chiptron na tom testoval PCBA službu nějakého čínského výrobce a jeden vyrobený kousek z tohoto testu shodou okolností skončil u mě. Bude se mít dobře, to nemohu říct! (ne, nebudu na něj zlej, nebojte.)

První „velká“ várka C64 AV adaptérů

Po devítikusové ověřovací minisérii C64 AV adaptérů osazených externě u firmy Elmechanik jsem si vyzvedl i druhou, tentokrát ostrou dávku osazených desek – rovných 60 kusů, ještě nerozlámaných, v panelech. Osazeny jsou opravdu moc pěkně, místy je to ručně opravované, ale nic, co by představovalo funkční problém.

A proč tolik? Nu, zmínil jsem se ve FB skupině Commodore 64/128 a strhla se smršť a všichni to chtěli. Mám z toho radost, protože to je opravdu hezky vymyšlený, ač jednoduchý, kousek HW. A věřím, že se mi ho podařilo i z estetického hlediska dotáhnout do velmi slušného stavu.

Commodore 128 a Commodore 1581

Už delší dobu mi doma leží pytlíček s upgrade video RAM pro počítač Commodore 128. A protože se příští týden uvidím s člověkem, co mi ten pytlíček dal, bylo by záhodno mu dát aspoň feedback, jak to dopadlo. Inu, loupnul jsem svou C128, odpájel video RAMky, osadil patice a 16K vyměnil za 64K. Šlo to jako po másle a při této příležitosti bych připomněl svůj postup na sundavání mnohonohatých THT DIP pouzder (na twitteru se totiž některým krokům někdo divil):

 • odpájecí stanicí (nebo páječkou + odsávačkou) odsát, co jde.
 • pokud to nejde, přidat olovnatou pájku.
 • pokud to stále nejde, přidat kvalitní tavidlo.
 • jakmile je odsáto maximum možné, předehřát desku horkovzduchem.
 • zahřívat dále horkovzduchem nohy součástky (ze spodní strany) a opatrně sundavat kleštěmi/pinzetou/jiným vhodným nástrojem – musí to jít bez větší síly.

No a když už byla na stole vykuchaná C128, vzpomněl jsem si, že jí nějak zlobil hlavní vypínač – což byl důvod, proč jsem si tyto přepínače nedávno za nekřesťanské peníze pořídil. Jde o typ SKY KS-SP-222A, velmi špatně se shání a když se zadaří, je velmi drahý. A tento přepínač jsem měl špatný i ve své Commodore 1581, 3.5″ floppy mechanice. Tak odpájecí stanice nelenila a opravila i toto 🙂

Závěrem…

A to je asi vše, přátelé. Jasně, že jsem si ještě párkrát utwítnul, ale klidně jen sjeďte moji tajmlajnu a mrkněte, jestli vám něco neuteklo. Jo a mimochodem, pořídil jsem si instagram, ať fotky furt nesypu jen na twitter. Občas nestíhám napsat nic, ale fotka nebo stories snesou leccos. Tak to můžete taky čeknout: https://www.instagram.com/kutildomaci/

4 Komentářů

 1. Nox

  Na jak velke varky tech C64 AV adapteru to hodlas dotahnout?

  1. marty (Autor)

   Kolik si trh bude žádat 😀

   1. Nox

    Sleduji to uz nejakou dobu a hrozne se mi to libi, vcetne procesu externizace. A stve me, ze ja na neco podobneho schopnosti nemam.
    Rikam si, kde je asi hranice poptavky, zda treba kdyby se vyrobilo nekolik set kusu, by se to prodalo. Budu drzet palce, at to zdarne pokracuje.

    1. marty (Autor)

     Mně to právě taky baví, už nejen z té bastlířské stránky, ale právě i s ohledem na to, že si na tom můžu vyzkoušet ten dodavatelský systém a sám si vyřešit jen kompletaci a administrativu. A i to by šlo outsourcovat.
     Pokud máš nějaký produkt, tak se toho neboj. Není to nic náročného, jen si to chce dobře promyslet. Klidně poradím nebo podám pomocnou ruku. 🙂

     Jinak pro ten AV adapter je strop výroby aktuálně daný tím, kolik jsem si naobjednal PCB – což je 20 panelů po 4×3 kusech 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *