Na čem právě dělám? (15.) – y2020w14-15

Zas to flákám!

Ne! Neflákám. To jen OCD. Všimli jste si minule, že čtrnáctý díl tohoto skoropravidelníku byl za třináctý týden letošního roku? To přece nešlo nechat jen tak. A proto jsem to tentokrát posunul, aby to příště vyšlo 16-16.

Kecám. Jen to flákám. 😀

Solar report

Momentálně můj solární systém po pár pokusech sestává z „většího“ setupu s DFRobot DFR0580, dvěma 5W panely a ~2Ah 12V Pb aku. Toto dělá backup pro „menší“ setup s DFRobot DFR0535, jedním 5W panelem a ~3.4Ah 3.7V LiIon aku. Na tom všem pak visí uRADmonitor.

Zkušenosti? Jedna zásadní. Když nesvítí slunce, je to na prd. Baterka se přes den nedobije a když spotřebič žere, vymlátí to do prázdna a je konec.

Ale vážně. U DFR0535 mám jeden zásadní problém s tím, že stabilizované výstupy se při vybití aku chovají nějak nestandardně. Opakovaně se mi totiž stalo, že když se systém nedobil a došlo na úplné vybití aku, na stabilizovaném výstupu se objevily nějaké nečekané volty a zátěž to nevydýchala. Jinak řečeno, uRADmonitorova ATmega se dostala do nějakého nedefinovaného stavu a neresetovala se standardně – a po dobrém dobití aku nenaběhla pro jistotu vůbec.

No a toto je vlastně důvod, proč jsem to zapojil takhle vedle sebe – abych vykryl ty „horší“ dny. Zatím to vypadá dobře, aby taky ne – cca. 30 Wh kapacity aku, 15 W solárních panelů, spotřebič max. 0.5 W…

Stěhování

Naše firma si postavila nové sídlo, krásnou novou kancelářskou budovu. Já se na to moc těšil, protože v posledních letech už nás bylo moc na malém prostoru a nakonec jsme byli tak nešťastně rozházeni, že komunikace s kolegy byla oříšek. No ale to vás asi nezajímá, jak to mám v práci.

Píšu o tom hlavně proto, že moje 3D tiskárna, která se mnou sedí v kanclu, se taky přestěhovala. Má svůj důstojný koutek a všem je tam hned na očích. A že budí pozornosti!

Špagetová příšera

#Dnes3Dtisknu … spíš netisknu. To jsem takhle nechal něco zase tisknout a nedával na to pozor a dopadlo to takhle. Bordel na bedu i všude okolo.

Po pár dnech se dále ukázalo, že mi to nějak nakoplo celý extruder a zlobí to teď jak může. Čeká mě tedy asi rebuild celého X/E assembly. Super! …naštěstí díly ještě vytisknout půjdou.

Pájíme wellerem

Páječka od bastlíře vystupujícího pod přezdívkou vlk, kterou jsem tu v minulých dílech zmiňoval, u mě má už celkem stálé místo. Kryt už je finál, vyřešil jsem kabel i stojánek. Chybí už jen vhodný zdroj, pořád jsem totiž nikde nevyštrachal nic, co by dalo 12V a k tomu 5-6A.

A ještě nějaké další obrázky. Ty gumové o-kroužky bych chtěl nahradit kovovými. Chiptronovi se to nezdálo, aby to nebylo moc silné a zas to něco vevnitř nepodrtilo. Ale já to risknu 🙂

A poslední, jak vypadá stojánek. Generický čínský stojan na páječku a 3D tištěný adaptér. Modeloval @Kosieh_Barter.

ESD safe pracoviště

Už delší dobu jsem o tom uvažoval a bůh ví proč to stále odkládal. Ale nakonec se zadařilo a já nakonec vylepšil své (obývákové) pracoviště. K dříve koupené podložce jsem pořídil náramek, zemnící vodiče a vidlici – takový bazmeg, na kterém jsou druky; ten zapojíte normálně do zásuvky a na druky je vyveden kolík. Bacha tedy na blbě udělaný rozvody 😀

Malá rada od Lukáše Kymly: náramek zapojte přímo na zemnicí vidlici, nikoli na podložku.

Mimochodem, spousta lidí je překvapená a nebo reklamuje kabely, když jim měří odpor. Prosimvás, ten kabel by měl mít v sérii rezistor 1M, takže pozor, na jaký rozsah to měříte. Ten rezistor tam je mimo jiné pro případ, kdy by se na zemnicí bod dostalo něco, co tam být nemá – tak aby vás to skrz náramek nekoplo…

A pro úplnost part numbery a odkazy z TME:

Zábava s IDE64

Na IDE64 jsem konečně rozchodil MP3@64 a je to legrace. Objevily se tam ale nějaké bugy s velikostí clusteru na FAT32 partition, které způsobují pomalé cachování MP3 a tudíž sekání při vyšších bitratech (128kbps a více).

Ale jako vážně, je legrace si na bezmála 40 let starém počítači pustit empétrojky… OK, dekódování dělá – říkejme tomu – dedikovaný koprocesor, ale i tak. 🙂 Zkusím to prohnat skrz SIDa. To bude teprv srandy kopec.

#hvretropc

Přispěl jsem svým málem do vysokovoltážníkovy fotosoutěže HVRetroPC na téma osmibity. Tož podařilo se! Ještě musím vybrat nějakou tu cenu 🙂 Nějaké doporučení? Přemýšlím o SimCity…

Poklady z elektroodpadu

Tentokrát to bylo docela výživné:

  • ESCOM TableTower – highend mašina s grafikou od Number Nine…
  • HTC TyTN – smartphone z doby, kdy se tomu ještě neříkalo smartphone.
  • Cisco Catalyst 3550 – je k mání, chcete mě?

Letadla … nelétají.

Že sleduju letecký provoz jak v mluveném slovu, tak po ADS-B jsem se tu asi zmínil. A z této mé kratochvíle vychází tyto pozoruhodné grafy. Naprosto bezprecedentní pokles leteckého provozu nad mými přijímači. Děsné.. dopad na leteckou dopravu a jejich business bude opravdu drtivý.

A mrkněte ještě na facebook k Jakubovi Vaňkovi. Je tam spousta fotek z přeletu ruzyňského letiště, kde to teď vypadá… tragicky.

Focení odstavených letadel na Pražské Ruzyni během uzemnění většiny letadel a omezení provozu kuli pandemii Covid-19. …

Zveřejnil(a) Jakub Vanek dne Neděle 12. dubna 2020

Zajímavé odkazy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *