Na čem právě dělám? (14.) – y2020w13

Tak tentokrát jsem se na to nevykašlal a čas si udělal, takže tu máme zase jednou shrnutí po týdnu.

Koronavirus cloumá světem…

…a češi šijí roušky, míchají dezinfekce, konstruují plicní ventilátory a každý, kdo má 3D tiskárnu, tiskne – já tisknu vodítka na stuhu jakožto pomůcku na šití roušky a respirátory pro (převážně) středočeské zdravotníky a hasiče.

Začínám se solárem – MPPT charge controller

Na zkoušku jsem objednal dva malé charge controllery z DFRobot, o tom jsem psal minule. Jen mě trochu vypeklo DPH a celní poplatky DHLku, zaplatil jsem k objednávce za 1500 Kč ještě dalších takřka 1000 Kč. Takže to vyšlo docela brutus, za tu cenu bych měl jeden velký 30A kontroler z tuzemska. Ale co už, na malou aplikaci to bude vyhovující. Takže:

  • DFR0535 – Solar Power Manger
  • DFR0580 – Solar Power Manager for 12V Lead-acid battery

DFRobot Solar Power Manager DFR0535

Tenhle menší MPPT charge controller je určen pro aplikace s arduinem či ESP. Umožňuje připojení 1S LiIon/LiPo akumulátoru o nominálním napětí 3.7V.

Na vstupu do něj lze připojit:

  • USB nabíječka (microUSB konektor) pro nouzové dobití aku
  • akumulátor – jednočlánek LiPo 3.7V
  • solární panel – 7-30V

Na výstupu pak z toho leze:

  • USB OUT – 5V/1.5A, klasický USB A female
  • OUT1 – 5V/1.5A
  • OUT2 – 3.3V/1A
  • OUT3 – přepínatelné 9V nebo 12V/0.5A

Na vstup jsem zapojil jeden solární panel 6 V/5 W, který má naprázdno při plném osvitu kolem 10 V. Jako akumulátor jsem použil baterii z mobilního terminálu Symbol o kapacitě 3400 mAh (ověřeno vybitím-nabitím) a jako zátěž pak uRADmonitor KIT1, o kterém jsem tu dříve psal. Samotný uRADmonitor má mít spotřebu někde okolo 100 mA na 3.3 V (hodně tam konzumuje ethernet), ale dá se to stáhnout o pár desítek dolů úpravou designu, na kterou se v další fázi také chystám. Celková spotřeba uRADmonitoru by tedy měla být 300-500 mW.

Na tomto setupu jsem měl celý víkend pověšený multimetr v logger režimu a v intervalech 5 minut jsem měřil napětí na akumulátoru. To je asi trochu zavádějící v době, kdy se akumulátor dobíjí, ale minimálně vybíjecí křivka bude velmi vypovídající. Podstatné však je, že z plně nabitého akumulátoru je schopen uRADmonitor celou noc fungovat. A i v tomto jarním slunci, kdy je plný osvit panelu v mé lokalitě jen cca. 8-14 h, se akumulátor stihne nabít.

Image
průběh napětí na akumulátoru

DFRobot Solar Power Manger for 12V Lead-acid battery DF0580

Tenhle kousek je trochu větší. Disponuje také technologií MPPT (Maximum Power Point Tracking) a od předchozího se liší zejména tím, že je určen pro dvanáctivoltovou olověnou baterii. Pro tyto účely jsem vyhrabal vyřazenou 7Ah baterii do UPS, které jsem naměřil jen asi 2.5 Ah.

Zapojil jsem na to Raspberry Pi, na kterém běží rtl_433, pomocí kterého poslouchám svou meteostanici WH1080 a naměřená data ukládám do MySQL. Už jsem nezvládl zkontstruovat vhodné měřicí zařízení, takže nepovím více detailů; ukázalo se ale, že raspberry je schopno fungovat z baterie jen asi 4 hodiny. To úplně nesedí na zhruba změřený příkon 2-3 watty, ale opravdu teď nemám více dat.

Octoprint

Od Chiptrona jsem za dobrou cenu pořídil použité Raspberry Pi Zero W. Plánuji s ním rozjet OctoPrint na své 3D tiskárně Prusa Mk3s/MMU2s. A než se začnete chytat za hlavu – chci to jen na monitoring a vzdálený dohled, určitě ne na řízení tisku/posílání samotného GCODE do tiskárny (na což je ta malina prý moc pomalá).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *