Na čem právě dělám? (11.) – y2020w07

Krásný nedělní večer, případně pondělní ráno všem! Pro mě tedy zatím ten nedělní večer, tradičně s notebookem (nedávno restaurovaný ThinkPad X201, zmínka o něm padla v tomto příspěvku), sklenkou vína a kouskem sýra a bavím se rekurzí. Aneb, právě dělám na Na čem právě dělám.

Drobné dárečky

Minule jsem psal, že se úplně nepodařil nákup z Číny – v podobě pouzdra na čelovku. No nedalo mi to a hned v pondělí jsem se vypravil do kamenné prodejny kronium.cz a pořídil si originál. A když už jsem tam byl, udělal jsem si ještě radost na zkoušku jedním článkem 18650 od Fenixu s kapacitou 2600 mAh. Osadil jsem ho do své ePaperové meteostanice, jsem vážně zvědav, jaký to bude mít reálný dopad na výdrž. Dosud jsem tam totiž používal články z vysloužilých akupacků, u kterých jsem obvykle naměřil něco mezi 1000-1500 mAh a vydržely tam tak dva měsíce (postěžoval jsem si na ně zde).

Taky jsem se minule zmínil, že si zajedu pro novou peněženku. Tedy, pouzdro na karty + bankovky. Jak jsem řekl, tak se stalo a stal jsem se majitelem iClipu. Moc hezká věc, přesně to odpovídá tomu, co jsem chtěl – elegantní provedení, pouzdro na 5-10 karet, klip na bankovky. Není to zorvna za pár korun, ale bude to asi dlouho sloužit. Uvidíme!

Stojánky na dílenské vybavení

Steve Boswell (@A8bit na twitteru) namodeloval pěkné stojánky na vybavení do dílny – jeden na kleště, jeden na špulky s kabely, jeden na pájecí příslušenství a jeden na páječku. Hezky namodelované, ale pozor – relativně velké, takže se budou tisknout trochu déle. Osobně jsem tiskl na vrstvu 0.3mm a nejdelší trval necelých 20 hodin.

Ovšem – než začnete tisknout, tak se rozmyslete, jestli opravdu potřebujete otvory na nástroje tak, jak jsou od Steva navržené. Já nejdřív tiskl a pak přemýšlel – měl jsem ale raději využít v modelech přibalené „no holes“ verze všech modelů a upravit si to dle svých potřeb. Při té příležitosti bych připomněl OpenSCAD, který umí načíst STL a nad ním dělat snadno úpravy.

Stahujte na thingiverse zde: https://www.thingiverse.com/thing:4152091

SoundBlaster 1.0 – replika

O víkendu jsem se pustil do stavby repliky SoundBlasteru 1.0, který autoři pojmenovali (pravděpodobně kvůli copyrightu) Snark Barker. Přátelé, to je utrpení! Vyrábím jeden kousek pro sebe a dva kousky pro kolegu v práci (jo, dva kousky. Jen pro jistotu, prostě vše chce mít do rezervy – dvakrát…) a to znamená, že těch 193 součástek musím osadit na tři desky. A to nepočítám nohy… K tomu popisky na PCB jsou občas cikcak, jednou zprava, podruhé zleva, jindy nahoře nebo dole!

Zatím mám hotovy jen rezistory a většinu keramických a tantalových kondenzátorů. Musím ještě sehnat patice na specializované IO („staré brouky“, tj. OPL, FM atd.). No každopádně s tím bude ještě hodně legrace.

Odsávačka

Ne, nebudeme z toho dělat mamablog a recenzovat odsávačky dětských.. eh, však vy víte, o jaké odsávačce bude řeč. Dorazil mi z Japonska Engineer SS-02, odsávačka cínu/pájky, prostě prozaicky Solder Sucker.

Je maličká, to je první zásadní zjištění. Je kvalitně vyrobená – to zjistíte, jakmile ji vezmete do ruky. Něco váží, je totiž vyrobena převážně z nějaké hliníkové slitiny. Chod při natažení je hladký, nijak extrémně tuhý – snadno ji natáhnete. To vše pořád ale nevypovídá nic o funkčnosti. To zajímavější začíná u hrotu: hrot je pevný, patrně kovový, jako zbytek těla a na něj se nasazuje silikonová bužírka, které výrobce dodává v balení další kus do rezervy. Fajn je, že se s tím od začátku počítá – všichi víme, že bez pružného konce odsávačka prostě prakticky použít nejde.

No a to nejdůležitější, jak je silná a funguje vůbec? Vlastně nevím, jak to popsat, ale jsem spokojen – při osazování SnarkBarkeru jsem pár chyb udělal a hned měl tedy možnost odsávačku vyzkoušet a ve všech případech se podařilo vše odsát na první pokus. Částečně za to může rozumně vymyšlený hrot a soustředění odsávajícího podtlaku právě do silikonové trubičky.

Můj první freeform!

Protože jsem čtvrtek a pátek celý den strávil doma s nemocnými dětmi, neměl jsem možnost aspoň symbolicky manželce k valentýnu (pátek 14.2., komu to uniklo) koupit kytičku (ne že bychom to nějak hrotili, ale víte co, lepší koupit kytku, než mít tichou domácnost… :D).

No a tak mi bleskla hlavou geniální myšlenka – vyhrabal jsem nějaké LEDky, kus mosazného drátu, který jsem loni na MakerFaire dostal od Jirky Prause, stáhl z jeho stránek návod na srdíčko, a za hodinku bylo hotovo!

No, není to zrovna zázrak, ale povedlo se a účel to splnilo. <3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *