Na čem právě dělám? (13.) – y2020w09-y2020w12

Tak jsem to zase pěkně flákal a máme tu rekord – shrnutí až po měsíci ! Vymlouvat se na koronavirus nebudu, stejně by mi nikdo nevěřil, je to přece jen horší chřipka. Oh, wait…!

Tak pojďme na to!

uRADmonitor

Cestou ze služebky do Zlína 24. února jsem si u kamaráda vyzvedl vyrobený uRADmonitor. Jde o projekt původně z kampaně na Indiegogo, jehož cílem bylo vybudovat amatérskou síť zařízení, která bude monitorovat kvalitu ovzduší. Jeden z vedlejších produktů byl také uRADmonitor Kit (github), což je open source varianta, umožňující sledovat primárně radiaci. Je zde použitá trubice STS-5, takže detekuje primárně záření gama. A ten právě mám.

Služebka na Floridu

Normálně by služebka asi zrovna za zmínku nestála. Nicméně podobně jako ve Zlíně bylo příjemné setkání s Petrem Stehlíkem alias @joysfera, tak tentokrát bylo příjemné se podívat za velkou louži, konkrétně do Orlanda na Floridě. Jak to tak u služebky bývá, jede se tam kvůli práci a my i díky celosvětové nervozitě z epidemie čínské chřipky seškrtali soukromý program … ale pár věcí bych zmínil.

eSIMky

Dnes už se bez smartphonu nedá žít a smartphone bez datového tarifu je hloupá cihla. Ty tam jsou časy, kdy jsem SIMku s datovým tarifem do USA sháněl pokoutně přes eBay apod. – tentokrát jsem si stáhl ofiko appku T-Mobile USA a na pár kliků zakoupil eSIM, která se mi rovnou „nahrála“ do iPhonu. Velmi elegantní, velmi rychlé, perfektně funkční.

LEGO Store

Jeden z nejzábavnějších zážitků byl v LEGO Store. Snad hodinu a půl jsem strávil u stěny s nabídkou „Pick-a-Brick“, kde si z přihrádek můžete nabrat kostiček do sytosti – a platíte za každý naplněný kelímek. Úžasné. 😀

…a koukám, že mi twitter náhled zobrazil i předchozí twít před legem. No, co vám budu povídat, tyhle americký snídaně… <3

Kennedy Space Center

Ovšem zlatým hřebem celého týdne byla návštěva v Kennedy Space Center Visitor Complex na Cape Canaveral. Už jsem tam jednou byl, ale rozhodně stálo za to si to zopáknout a hlavně, minule jsem nebyl na „bus tour“ s projížďkou po poloostrově a povídáním o místních pamětihodnostech. Velmi vřele doporučuju níže odkazovaný thread asi 25 tweetů s fotkami a popisy stručně shrnujícími vše, co jsme viděli.

Po celém dni chození, focení (sakra, mám ještě plnou kartu fotek v zrcadlovce!), zkoumání, studování jsme byli tak utahaní, že jsme na hotelu asi 40 km od KSC jen zapadli do místního baru a dali si těžkej oddech. Na to, že ten večer startoval Falcon 9 už jsme ani nemysleli. Oni taky totiž pořád snižovali pravděpodobnost startu, že už jsme ani nečekali, že poletí. Takže jo, nakonec letěl a my seděli u floridských koktejlů s barmankami 😀

IDE64

Po zrušené akci Forever 8bit party spousta lidí na ten víkend hledala nějaký program, protože měli domluvené opušťáky (já ale neměl :D) – i stalo se, že se nedaleko mého bydliště v bytě jednoho kolegy commodoristy konal malý srázek právě tuzemských ortodoxních fanoušků této platformy, jehož jsem se také na skok zúčastnil (tímto děkuji za pozvání).

Dostal jsem tam konečně svůj kousek IDE64, což je velmi zajímavý kus koncepčně sice trochu staršího, ale velmi komplexního a výkonného hardwaru rozšiřujícího funkcionalitu Commodore 64 (nejen) o diskové úložiště. Zatím jsem si zvládl vytvořit kartu a nalít na ni nějaká základní data, ale prozkoumávat to ještě nějakou dobu budu.

Pokud chcete taky své IDE64, mrkněte se na ofiko web autorů.

Projekt solar

Vlastně ani nevím, jak k tomu Chiptron přišel, ale najednou se všude začal chlubit, že má z GMka za pár kaček solární panely. A bo nabízel i vyzvednutí, nechal jsem se taky stáhnout a mám tedy pár panýlků i já. Dodatečně jsem si k tom také pořídil malou UPS (kterou jsem asi při oživení odsmahl a čekám na nové brouky) a také objednal malé MPPT controllery z DFRobot.

Zatím je to sice vše malé, ale odzkouším si na tom principy a už vybírám „velký“ charge controller a k tomu řádné panely a aku. Zatím to vypadá následovně:

  1. MPPT solar charge controller EPever XTRA 4210N (100V/40A)
  2. fotovoltaické panely … zatím nevím, ale bude rozhodovat rozměr
  3. akumulátory … zatím taky nevím, ale začnu asi na starší aku z auta

Idea je pokrýt střechu mého zahradního domku, kde mám dílnu, FV panely & zajistit tím alespoň částečné krytí spotřeby mé raspberry / arduino / atd. farmy nesmyslů 🙂

DIY páječka na Weller hroty

Opět v tom má prsty Chiptron a zase to stojí spoustu peněz! Ale je to krásné bastlení, potěcha pro oko, ruku i duši. Vlastně ani nevím, kde to objevil, ale fakt je to super. Takže – Pavel Revak, velmi schopný bastlíř, dal dokupy něco, co bych pojmenoval TS100 killer – aneb mini mikropáječku schopnou nechat se napájet z akumulátoru, s

PCB jsem koupil po přímé domluvě s Pavlem, pouzdro/tělo samotné páječky mi vytiskl kamarád na SLA tiskárně (to je taková ta, co tiskne z resinu), hroty objednal Chiptron. A náhradní OLED displej jsem si dodal ze šuplíkové zásoby sám – při kompletaci pájecího pera jsem nebral ohled na zbytky po supportech uvnitř krytu a podrtil růžek displeje tak, že nebylo jiné varianty, než celý OLED vyměnit.

A jak se s tím pracuje? Ergonomicky je to velmi příjemné – Weller má ty hroty opravdu pěkně promyšlené. Délka celého těla je pak zcela vyhovující, že mírně přesahuje nad hřbet ruky tak, aby se kabel, který z těla vede, příliš neohýbal a mohl vést kolem ruky ke zdroji. A zdroj je ovšem taky zajímavá story – určující je zde odpor topného tělesa, který je v případě mého hrotu RT3 2 ohmy. A při doporučeném napětí 15V to dává ne zrovna malých 7.5A. A teď to něčím krmte, žejo.

Srovnání by chtělo hlavně s TS100 nebo TS80. Osobně disponuji jen TS100, takže zde:

  • TS100 je o kousek flexibilnější v napájení, nemá tak velké nároky. Při nižším napětí i stáhne výkon, takže se dá krmit slabým zdrojem.
  • RT má kvalitnější hroty, širší nabídku.
  • RT má ergonomičtější úchop.
  • TS100 má napájecí kabel vedený konektorem, RT napevno (to mi ovšem při běžné práci vyhovuje více)
  • TS100 má akcelerometr, takže se probouzí pohybem. RT musíte probudit ze standby stiskem tlačítka. Z idle režimu, do kterého se přepíná asi po 5s, se probouzí dotekem hrotu s pájenou součástkou (?!).

Podotýkám, že manuál k RT jsem si neráčil přečíst, takže třeba tu třepu kraviny.

Likvidace věcí v práci

Naše firma se stěhuje a s tím děláme i revizi toho, co se nám nakupilo za ležáky ve skladu. Mrkněte na thread níže, jestli ještě někdo něco nebudete chtít. Zítra (23.3.2020) budu v práci celý den, tak mohu případně odpovědět na poptávky. Lépe když to dostane nějaký bastlíř na hraní, než aby to šlo na sběrňák.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *