Cíle
Vyrobit moderní klon klasického GameBoye pro hraní Tetrisu na cestách. Ošahat si při tom práci s 3D tiskárnou, využít mé oblíbené Raspberry Pi a zajistit komplet obsluhu napájení akumulátorem.
Stručný popis
Celý projekt byl v zásadě o kompletaci existujících komponent, takže tady nebylo nic nového na vymýšlení.
Začalo to dost nevinně – měl jsem k dispozici na omezený čas 3D tiskárnu Prusa i3 MkII s neomezeným přísunem filamentu, takže jsem otevřel thingiverse a tisknul a tisknul. Jedním z vytištěných modelů byla krabička na Raspberry Pi A+ ve vzhledu klasického GameBoye od Nintenda.
Až později, po detailním prostudování podkladů od autora 3D modelu, firmy Adafruit, jsem zjistil, že to taková výhra nebyla. Krabička je koncipovaná optimálně na přímo jejich komponenty, takže místo koupě LCD od číňana za 7 USD je třeba koupit displej přímo od adafruitu za 30 USD. A to se vyplatí!
Samotná kompletace byla celkem v pohodě, až na drobný detail, kde jsem nedodržel postup. Na PCB displeje je totiž třeba přerušit jednu propojku, která má na starosti ovládání podsvícení. Fyzicky je totiž na tento pin dle postupu namapováno tlačítko „UP“, takže při každém jeho stisknutí displej zhasne. Jo, je to celkem zábavné osvěžení herního zážitku, ale…
Výdrž baterky mě velmi mile překvapila. Mám tam sotva poloviční LiPo, než Adafruit doporučuje – nějakých 950 mAh – a vydrží krásné dvě hodiny hraní ROMky z SNES nebo GameBoye.
Obecně je to celkem pěkně použitelné, je třeba ale opatrně vybírat hry (nebo spíš platformy), které jsou na tom hratelné. EmulationStation v konfiguraci v RetroPie podporuje totiž prakticky kdeco, ale např. dosové hry, nebo níže zmíněný C64 na tom nejsou zrovna optimální – občas prostě nějaká klávesa chybí a pak se prostě dál nedostanete. Nicméně klasiky z GameBoye, GameBoye Color či Super Nintenda na tom chodí špičkově.
Status projektu
95% hotovo. Chybí vyřešit:
- montáž reproduktoru; bohužel není nijak vyřešená regulace hlasitosti, takže asi i fyzická úprava krabičky a umístění poťáku
- rozchození her pro C64 v emulátoru; zatím se mi nedaří na omezený počet kláves nabindovat vše, co k běhu her ve VICE potřebuju
Zdroje
- Návod Pocket PiGRRL na Adafruit: https://learn.adafruit.com/pocket-pigrrl
- 3D model na thingiverse: https://www.thingiverse.com/thing:807591
Fotogalerie
Štítky: 3D tisk, linux, Raspberry Pi, Retropie