Na čem právě dělám (6.) – y2019w51/52 & y2020w01

Mno, v první řadě bych si měl zas posypat popel na hlavu, že mi můj plán napsat jeden příspěvek týdně nějak nevychází a opět píšu dvoutýdenník (a to ještě s denním zpožděním). Takže jeden velký respekt letí logoutovi technomorousovi, za to, že to dává denně. A v podstatně větším rozsahu!

Dále bych Vám chtěl všem popřát vše nejlepší do nového roku. Spoustu inspirace na bastlení, ale hlavně zdraví, protože s nudlí u nosu se blbě bastlí, žejo. Trochu štěstí a úspěchy v zaměstnání, ať jsou kačky na nové vybavení do dílny a na nákupy v Číně! 😀

No a zpět k tomu, co se událo v posledních dvou týdnech na mém pracovním stole. Tak předně, byly Vánoce. Moje paní mi decentně naznačila, že bych se mohl o Vánocích věnovat trochu víc rodině a nechat chvíli páječku na pokoji, tak jsem jí opravdu týden klidu dal (což je dobrá omluva pro to, že jsem fakticky neměl o čem psát.

Vánoční dárky bastlířské

No moc bastlířské to nebylo, ale pod stromkem jsem našel mimo jiné ultimátní čelovku Fenix HM61R Amber, tweetoval jsem něco tady. Je to fakt mazec, svítí skvěle, provedení je naprosto dokonalé, se zajímavými vychytávkami (magnetický jeden konec – jde někam přichytit; klip na popruh či opasek – jde přichytit i jinam; nabíjení z USB magnetickým konektorem atd.).

Vánonční dárky od Ježíška 🙂

Svojí mámě („tvořilce“) jsem nadělil 3DSimo MultiPro. To mě ovšem poměrně značně zklamalo. Jednalo se opět o kampaň z IndieGoGo. Přišlo to moc hezky zabalené, ale tím nadšení končí.

Je to skládačka, takže jsem se těšil na zábavné sestavování. Nicméně díly jsou 3D tištěné a to ne nijak extra kvalitně (hrálo se tu zjevně na rychlost), takže ne vše jde dobře spasovat a zvlášť u tlačítek je to velký problém – buď nejdou vůbec stisknout, nebo naopak drží stisknuté.

Inu, po tom, co to moje mamka pod stromečkem rozbalila, jsem se to asi hodinu snažil sestavit a rozchodit, a neúspěšný jsem si to odvezl domů s tím, že to časem dodám rozchozené. Počítám, že některé díly budu muset asi přetisknout poctivě.

Zatím mi to tedy leží v polici a čeká, až na to budu mít náladu. 🙁

Nové keycapy na Commodore 64

Na Indiegogo je kampaň, ve které se můžete podílet na výrobě nových keycapů (kláves, resp. čepiček kláves) pro C64. V současné době se počítá se čtyřmi barvami (černá, transparent, šedá a jedna zatím neurčená ve stretch goalu) a ve dvou variantách potisku – C64C styl (veškerý potisk shora kláves) i breadbin styl (shora jen znak, grafické symboly z boku klávesy).

Za kampaní stojí vcelku důvěryhodný tým, sám jsem backnul 3 sety, tak doufám, že to dobře dopadne (určitě jo!).

Nové přírůstky ve sbírce

Na Nový rok jsem se stavil u Aki, která lehce zužuje svou sbírku (nejen) osmibitů. Přišel jsem tak k pár pěkným kouskům:

  • Commodore Plus/4, s trochu žlutou klávesnicí a nakřápnutým kejsem, ale plně funkční.
  • deska na Commodore 64, verze C64E, lehce očesaná. Doplním o chybějící brouky a bude z toho krásnej základ do mého transparentního kickstarterového kejsu. Spolu s klávesnicí s novými keycapy viz výše to bude paráda.
  • hodně jetý kejs na C64. Možná na nějakou modifikaci (Golden Edition?)
  • C64Saver – ochranný prvek mezi zdroj a C64, reléová ochrana proti přepětí. Dobré třeba na rychlý test neznámého zdroje.
  • Joy adaptér na Plus/4 (Mini-DIN na D-SUB9), umožňující k plus čtyřce připojit joy od cé šedesát čtyřky
  • krabička na cartridge od Individual Computers (…slyšel jsem, že to Jens plánuje zavřít, tak třeba to bude jednou rarita)
  • dva kusy brand new old stock genuine unopened audiokazet.
Novoroční dárky od Aki 🙂

C64 AV adaptér

Pustil jsem se do výroby další dávky C64 AV adaptérů. Tady jsem lámal plošňáky a tady jsou krásné hotové.

Externí kabel na Gotek floppy emulátor pro Amigu

Jedním nadšencem jsem se nechal ukecat k tomu, že kromě goteka s OLEDem v externím boxu mu taky vyrobím externí kabel pro Amigu. Nakoupil jsem sice díly (DB-23 samec se blbě shání!), ale moc se mi do toho nechtělo. A věděl jsem proč – oholit, pocínovat, zkracovat, napájet, opravovat a třikrát znova – ten 34pinový plochý (OK, zde vlastně kulatý) kabel, je fakt řehole. Samozřejmě jsem tam udělal chybu a pěkně se s tím navztekal. Ale výsledek je fajn a to je satisfakce! Takže v klidu použijte tenhle pinout. Země jsem dal na pinech 3-7. Napájení jsem táhnul zvlášť pořádným tlustým kabelem, ale asi by to šlo po datovém kabelu (gotek bere jen nějakých 60mA), to zkusím … někdy příště.

Výsledné provedení se mi fakt líbí a opravdu ta námaha nakonec stála za to. Krabička na samotný gotek je tištěná na 3D tiskárně, stejně jako krytka DB-23 konektoru. Použil jsem filament Urban Grey od Prusamentu.

Externí gotek na Amigu

SD2IEC

Od Lasiceho jsem na ByteFestu dostal dva exempláře prasácky zapájených SD2IEC 1.2a „jen“ k naprogramování Atmegy. Nějak jsem to dlouho odkládal a asi jsem věděl proč. Naprogramovat se nakonec podařilo (mé poprvé s ICSP a TL866II), ale tím práce neskončila. Bohužel nešel mi pořádně nakrimpovat konektor, pak nešel pořádně pájet DIN, prostě samá otrava. Nakonec se mi to podařilo aspoň provizorně napájet přímo na desku, leč C64 na to vůbec nereaguje – a hodiny jdou, napájení napájí… takže je to na nekonečné zkoumání s osciloskopem, co tomu je nebo není. Asi na dlouhé zimní večery. 🙁

ThinkPad X201

Před Vánoci jsem od kamaráda dostal ThinkPad X201. V dost hrozném stavu, bez paměti a disku, ale věnoval jsem mu trochu lásky, čisticích prostředků, SSD a RAM a je z něj moc hezký stroj na terénní práci a i na válení na gauči. S Xubuntu vydrží dobrých 6 hodin, je velmi příjemně svižný a dost jsem si ho oblíbil.

Jen tam ještě nefunguje ThinkLight, což je asi způsobeno vadným flexem (sdíleným s LCD panelem…). Budu to někdy muset pořádně rozebrat a opravit, což bude asi dost utrpení.

Zajímavé odkazy

1 Komentář

  1. Pingback: Na čem právě dělám? (11.) – y2020w07 – myslenka.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *