CoolerMaster Elite 330 – recenze

Vzhledem k tomu, že k dokončení projektu „Black&White“ – bigtoweru s vodním chlazením – jsem neměl dostatek času a energie, rozhodl jsem se pro radikální řez. Pořídit malý case na oko příjemný, s prostorem pro nějaký ten případný tuning.

Zvolil jsem CoolerMaster Elite 330. Objednal jsem přes internet v Czech Computeru a osobně vyzvedl na Lužinách. Vše proběhlo bezproblémově a doma jsem se pustil do rozbalování.

Jako každý jiný case i tento je dodáván v kartonové krabici a proti poškození je chráněn polystyrenovými vložkami. Dále byl case zabalen v igelitovém pytli a všechny lesklé části byly polepeny folií chránící proti poškrábání.

 

Uvnitř jsem nalezl kromě základní sady kablíků také pytlík se šroubky, návod k instalaci a jeden 120mm ventilátor značky CoolerMaster (jak jinak). Levá bočnice je uchycena dvěma šroubky s velkou hlavou (thumb screws), okno v této bočnici je přišroubováno, matky jsou s kulatou hlavou a koukají ven. V případě potřeby zjevně snadno nahraditelné za jiný design.

Pod předním panelem se skrývají dva panýlky – jeden s dvěma USB porty a 3,5mm jack konektory pro sluchátka a mikrofon, popř. FireWire port, který v základu představuje jen záslepka; druhý s indikační LED power (modrá) a HDD (červená). Dále jsou zde tlačítka power a reset. Obě diody jsou vyvedeny do předního panelu – modrá power do kruhového rámečku kolem power tlačítka a červená HDD pak do čiré plastové kapky. Obě LED jsou 3.5mm, neměl by být větší problém je nahradit případně jinou barvou.

Přední panel dále skrývá perforaci na 120mm ventilátor. Samotný přední panel je z větší části vyveden v perforovaném plechu – mřížce, která tvoří i záslepky na 5,25″ pozice, které jsou celkem 4. Veškerá perforovaná část je zároveň kryta tenkým molitanem, který funguje jako prachový filtr. Jsem upřímně zvědavý, jak budou tyto filtry vypadat po pár měsících provozu.

Pustil jsem se tedy do montáže základních komponent – zdroj bez problémů, 120mm ventilátor za přední stěnu taky v pořádku. První překvapení bylo u pevného disku – na můj vkus příliš vyčuhuje, ostatně díky umístění ventilátoru nejde zasunout ani hlouběji. Zajímavě řešený je rychloupínací mechanismus, který je vcelku funkční – jen se musí opatrně na otočný zámek, který se dá snadno překroutit a plast se snadno obrousí o plech.

 

Při montáži DVD mechaniky se mi ovšem podařilo rovnou ulomit packu, která drží záslepku pozice – moc pevně tedy nedržela.

Uchycení zbytku komponent už bylo hračkou – opět zajímavě řešený je rychloupínací systém rozšiřujících karet. Má ale jednu zásadní vadu, karty nelze fixovat šroubkem. A rychloupínací mechanismus je nefixuje proti vertikálnímu pohybu. To se ukázalo jako nepříjemná komplikace při instalaci USB bracketů, ale nakonec drží na svém místě. V tomto případě bych dal ale přednost klasickým šroubkům. I proto, že šroubky můžu manipulovat jen s jednou kartou, zatímco s tímto systémem uvolním všechny najednou – a USB brackety se mi „vysypou“…

Do celé skříně nakonec přišla namontovat ještě deska ASUS P5QL-E,grafika GeForce 8800GTS a na CPU chladič Freezer 7 r2. Uchytil jsem také dvě bílé a dvě UV 30cm katodové trubice – když už máme to okno a v létě bude LAN Party, tak proč ne 🙂

Celá montáž s důkladným úklidem kabeláže uvnitř mi zabrala něco přes dvě hodiny a výsledek vidíte zde na fotkách. Pro porovnání taky fotka s bigtowerem od chieftecu. A když jsem u toho porovnání – mechanické provedení a kvalita plechů je u CoolerMastera o několik úrovní níže, ale díky bohu nikde nic nerezonuje a neruší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *