Mazda 6 GG (2003-2008) – montáž AUX vstupu na BOSE audiosystém

Před pár lety jsme si pořídili místo Toyoty Corolly E11 (1997) s benzínovou šestnáctistovkou krásnou Mazdu 6 (první generace facelift, 2006) s naftovým dvoulitrem. Nebudu se rozepisovat o detailech o autu a mrkneme se rovnou na detail, který hlavně mě celou dobu trápil:

Mazda je vybavená továrním audiosystémem Bose s in-dash měničem na 6 CD, zesilovačem (umístěný pod sedačkou spolujezdce), subwooferem ve speciální ozvučnici upevněné v rezervě pod podlahou kufru a sadou pěkně hrajících repráků. Potud je vše parádní až na dva detaily: rádio nepodporuje MP3 a zároveň nedisponuje žádným vstupem pro externí zdroj zvuku (ať AUX vstup, či USB nebo SD čtečku).

Dlouho jsem tedy váhal, jak tuto nezáviděníhodnou situaci vyřešit a nechtělo se mi (jsem lakota) investovat do XCarLinků apod., mimo jiné proto, že tovární systém Bose s měničem již jaksi měnič obsahuje, tj. konektor na head unit je obsazený. (zřejmě)

Nakonec se mi podařilo vygooglit nejjednodušší řešení: rozšířit rádio o analogový AUX vstup a vdechnout život dosud mrtvému tlačítku MEDIA. Zdroj, který jsem použil, je zde: http://forum.mazda6club.com/electrical-lighting-audio/225354-diy-3-5mm-stereo-bose-system.html

Ve zkratce je potřeba provést následující:

 1. vysadit přihrádku u spolujezdce (viz video níže)
 2. odšroubovat šroub, který drží rádio na úchytu z pravé strany (skrz přihrádku spolujezdce) (viz video níže)
 3. vycvaknout díl středového tunelu s přihrádkou na pití (viz video níže)
 4. odšroubovat hlavici řadicí páky (viz video níže)
 5. vycvaknout díl středového tunelu okolo řadicí páky (viz video níže)
 6. odšroubovat dva šrouby držící středový panel, ke kterým se dostanete po odstranění dílu okolo řadičky (krok 5)
 7. vysunout celý středový panel včetně rádia, hodně pomůže zatlačit zezadu na rádio (opět viz video níže)

Dále je potřeba si připravit kabel. Já doma našel propojku 4 pin zásuvka-4 pin zásuvka, kterou jsem využil a trochu poupravil. Pokud budete vše kupovat, potřebujete toto:

Vyrobte si takovýto kablík: do dutinek 4pin konektoru napájejte nejprve volný kablík, pak vodiče z třížilového kabelu – nejprve přijde pravý kanál (R) (červená), pak levý kanál (L) (žlutá) a pak zem (GND) (stínění) (kolega z Mazda6Clubu.com má tento kontakt označený nevhodně jako „SIGNAL“).

kabel

 

Jakmile budete mít připravený tento kablík, protáhněte jej kudy potřebujete (snažte se táhnout pokud možno tam, kde jsou jiné kabely, zejména z důvodu, že je tam s nimi počítáno a nemohou se poškodit či do něčeho zamotat – třeba u řadičky by to bylo nepříjemné). Já jsem kabel protáhl do horní přihrádky loketní opěrky. Původně byl úmysl jej vytáhnout do horní přihrádky nad displejem audiosystému, leč tam překáží výdechy klimatizace a nepodařilo se mi najít cestu, kam to tam provrtat.

Vystup Dira

A na závěr kablík zapojte do konektoru na rádiu. Propojka (na mém kablíku bílá) slouží jako identifikace, že AUX vstup je povolen, tj. takový „enabler“ pro tlačítko MEDIA. Tu zapojíme mezi piny 1 a 13. A pokud jsme správně zapojili 4pinový konektor, který přijde na piny 1,3,5,7, máme vyřešeno 🙂

Zapojení:

 • pin 1 – propojka
 • pin 3 – pravý kanál
 • pin 5 – levý kanál
 • pin 7 – signálová zem
 • pin 13 – propojka

pinout Konektor_Zapojeni

 

A kouzlo je hotovo – zkuste zapojit svůj MP3 player nebo telefon do druhého konce vyrobeného kabelu, zapněte zapalování, zmáčkněte tlačítko MEDIA a pusťte si na svém zařízení hudbu. Voila!

AUX_Panel

 

Teď jen vše zase složit zpátky v opačném pořadí a jen si užívat muziku z externího zdroje 🙂

 

A na závěr – zde je to „video níže“, návod na montáž nějakého iPod vstupu. Posloužil mi jako nápověda, jak rozebrat mechanické díly a neulámat něco, co ulámat nechci.

 

 

3 Komentářů

 1. Daniel

  Děkuji, tenhle způsob řešení problému mi docela dosti pomohl, děkuji mockrát!! 🙂

 2. Dan

  Ou paráda, máte to i s videem :)) Lepší než tohle: http://www.tonystore.cz/jak-zapojit-autoradio-krok-za-krokem 🙂 Díky :))

 3. Zbyněk

  Díky, udělal jsem to podle toho své Mazdě CX-7 s Bose. Radost z poslechu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *