Samsung LE40B650 – konfigurace SamyGO firmware

Tak po delší odmlce je tu další pokračování seriálu.
Na začátku zrekapituluji, co jsme si povídali dosud:

1. díl – Samsung LE40B650 – pojednává o možnostech, které nám naše nová dává, zejména s důrazem na možnosti připojení do sítě.

2. díl – Samsung LE40B650 – flash firmware + download – rozvádí do bližšího detailu jak na to, pokud chceme updatovat firmware. Tak trochu příprava na to, co nás bude dále čekat 🙂

A co dnes? Povím něco více o prvním krůčku k SamyGO firmwaru.

K čemu SamyGO?

Nejdříve bych ale napsal, k čemu vlastně SamyGO je a pro koho je a není určen. Takže – SamyGO firmware se od standardního firmwaru – originálu od Samsungu (tzv. Level 1 z předchozích kapitol) – liší pouze tím, že zajišťuje při zapnutí televize (bootu systému) spuštění jednoho skriptu. Hlavní věc, kterou nám tato funkce umožní, je namountovat si CIFS (Windows) nebo NFS (Linux/UNIX obecně) sdílení ze sítě. Ve zkratce dále:

  1. již zmíněná možnost připojit CIFS (SMB – Windows) a NFS sdílení
  2. automatické spuštění telnet serveru
  3. přítomnost AR (Aspect Ratio) fixu

Vzhledem k tomu, že pomocí telnetu máme přístup ke konzoli systému, a dále máme k dispozici “autorun” skript, můžeme si už dělat prakticky cokoli. O tom více dále.

Připojení CIFS sdílení ze sítě je užitečné zejména proto, že umožní obejít DLNA při přehrávání médií ze sítě. K čemu je to dobré? Tak předně TV přes DLNA neumí přetáčet video. Tento problém při přehrávání ze sítě úplně odpadá, protože pro TV se síťově připojené sdílení tváří jako lokální disk (tj. např. flashka nebo USB HDD) připojený přímo do USB v televizi.

Jak tedy začít?

V této kapitole si ukážeme, jak se dají připojit “na zkoušku” CIFS sdílení ze sítě, bez nutnosti flashování firmwaru. Budeme potřebovat:

Vezmeme to opravdu jednoduše a budeme postupovat krok po kroku. Takže:
(pozn. 1. příkazy jsou tučně a můžete je až na ty, které obsahují složené závorky, přesně kopírovat do okna telnetu;  2. dodržujte velikost písmen, mezery, lomítka atd. – záleží na tom!)

  1. na flashce (říkejme jí F:) si vytvoříme adresář, pojmenujme ho třeba samygo – bude tedy v cestě F:\samygo
  2. pro další využití vytvoříme v rootu flashky ještě jeden adresář, s názvem sdilene – bude tedy v cestě F:\sdilene
  3. do adresáře F:\samygo rozbalíme oba dva stažené soubory, tedy jak SamyGOTelnetEnablerv0.01.tar.gz, tak i SELP-SambaKmod.zip. Z prvního rozbaleného souboru (telnet enabler) nám v adresáři F:\samygopřibude podadresář s názvem SamyGO a s několika soubory a podadresářem uvnitř. Z druhého rozbaleného (CIFS kernelový modul) nám přibude soubor cifs.ko, kompletně s cestou F:\samygo\cifs.ko
  4. flashku připojíme k TV – pokud máte k TV do USB připojeno něco dalšího, odpojte to, televizi vypněte, znovu zapněte a připojte pouze naši flashku (bude tedy jediné zařízení připojené přes USB) – platí to zejména pro jiné flashky, je to důležité pro další postup. USB WIFI modul by neměl vadit
  5. najedeme do nabídky zdrojů signálu, vybereme vloženou flashku
  6. ze zobrazené nabídky vybereme Content Library
  7. objeví se ne neznámá nabídka content library – je třeba se proklikat až k nabídce Games na flashce
  8. v nabídce Games z flashky bude vidět položka SamyGO – to je právě slavný telnet enabler – spustíme ho. Obrazovka by měla probliknout – na chvilku zhasne a znovu se rozsvítí ve stejné nabídce (”jako kdyby se nic nestalo”)
  9. a teď trochu oříšek, se kterým vám nepomůžu: potřebujeme znát IP adresu televize, abychom se k ní mohli připojit – jsou dvě možnosti:
    1. TV má nastavenou statickou adresu. Pokud je to tak, nastavili jste si tu adresu sami a známe ji. Zjistit se dá ale v Menu – Nastavení – Síť – Nastavení sítě .
    2. TV má nastavenou dynamickou adresu (bere si ji z DHCP). IP musíme zjistit z našeho DHCP serveru (obvykle to bude zřejmě nějaký home gateway-router). Pomůckou nám může být MAC adresa, kterou zjistíme pomocí funkce Test sítě v nabídce Menu – Nastavení – Síť – Nastavení sítě – Test sítě .
  10. z našeho PC s Windows si spustíme příkazový řádek a zadáme příkaz ve tvaru telnet {ip adresa televize} . Pokud se nám příkazový řádek nelíbí, stáhneme si prográmek PuTTY (zde odkaz na stránky autora –putty.exe ), ten spustíme, do políčka “Host Name (or IP address)” vyplníme IP adresu televize“Connection type” zvolíme telnet. Kliknutím na Open se připojíme.
  11. Pokud jsme vše až do tohoto kroku udělali správně (nejdůležitější je správně spustit telnet enabler – bod 7 a znát adresu televize), zobrazí se nám přihlašovací obrazovka. Jméno je root a heslo po nás nebude požadováno. Neděste se, zobrazí se chybová hláška -sh: id: not found – nic se neděje.
  12. Pokud jste se dostali úspěšně až sem, gratuluji – máte téměř vyhráno. Nyní se přesvědčíme, že máme dostupnou flashku tam, kde ji očekáváme. Zadáme příkaz mount a odešleme ENTERem. Měl by se nám zobrazit nějaký takový výpis:
    /dev/root on / type squashfs (ro)
    none on /proc type proc (rw)
    none on /sys type sysfs (rw)
    none on /dev/sam type tmpfs (rw)
    none on /dtv type tmpfs (rw)
    /dev/tbml7 on /mtd_boot type squashfs (ro)
    none on /mtd_ram type tmpfs (rw)
    /dev/stl0/14 on /mtd_rwarea type rfs (rw)
    /dev/tbml8 on /mtd_exe type rfs (ro)
    /dev/tbml9 on /mtd_appdata type squashfs (ro)
    devpts on /dev/pts type devpts (rw)
    /dev/stl0/13 on /mtd_tlib type rfs (rw)
    /dev/stl0/15 on /mtd_contents type rfs (rw)
    /dev/stl0/16 on /mtd_down type rfs (rw)
    /dev/stl0/12 on /mtd_wiselink type rfs (rw)
    /dev/stl0/17 on /mtd_swu type rfs (rw)
    none on /proc/bus/usb type usbfs (rw)
    /dev/sda1 on /dtv/usb/sda1 type vfat (rw,sync,fmask=0022,dmask=0022,codepage=cp437,iocharset=utf8,shortname=mixed)

    Pro nás je důležitý poslední řádek – v prvním sloupci je název zařízení (/dev/sda1), třetí sloupec je pak místo, kam je flashka namountovaná (/dtv/usb/sda1). U vás to může být jinak, ale flashka by měla být vždy mountovaná někam do adresáře /dtv/usb/… Pokud ji máte namountovanou jinam, v dalších příkazech používejte vaši cestu. Může to být např. /dtv/usb/sdb1 .

  13. A teď kouzlo kernelových modulů. Příkazem insmod /dtv/usb/sda1/samygo/cifs.ko zavedeme kernelový modul (něco jako “ovladač” ve Windows) na CIFS.
  14. A už jen připojit požadovanou složku ze sítě – příkazem mount -o user={jméno},password={heslo} -t cifs //{IP serveru}/{sdílená složka} /dtv/usb/sda1/sdilene
    1. {jméno} a {heslo} nahradíme jménem a heslem pro přístup k sdílené položce.
    2. {IP serveru}{sdílená složka} nahradíme IP adresou serveru a názvem sdílené složky. IP doporučuji použít z důvodu možných problémů s resolvingem jména. V názvu sdílené složky raději nepoužívejte diakritiku, mezery a podobně.
  15. Pokud příkaz proběhne v pořádku, nevypíše žádný text a skočí hned na nový příkazový řádek. O tom, že se vše připojilo korektně, se přesvědčíme zadáním příkazu mount. Ve výpisu by měla přibýt jedna položka.
  16. O tom, že jsou data k dispozici se přesvědčíme příkazem ls /dtv/usb/sda1/sdilene/ – měl by se vypsat seznam adresářů tak, jak jsou vidět ve sdílené složce.
  17. A nyní k tomu, jak si takto nasdílená data pustit? Úplně jednoduše – ve funkci Media Play v televizi zvolte jako zdroj flashku, na které najdete adresář sdilene (ten, který jsme si v bodu 2. vytvořili) a v něm obsah sdílené složky. Volia! 🙂

Uf… bylo to náročné? Snad ne 🙂

Tak – teď už umíme spustit telnet, natáhnout kernelový modul a namountovat síťové složky. Super! Bohužel, s tímto postupem nám po vypnutí televize všechny sdílené složky zmizí. To je daň za to, že jsme nemuseli flashovat neoriginální firmware. Postup je po každém vypnutí/zapnutí (restartu) televize opakovatelný, s tím, že některé věci se zřejmě nebudou měnit (např. IP adresa televize, cesta, do které se připojí flashka atd.)

Příště si flashneme firmware SamyGO a připravíme skripty tak, aby se nám sdílené složky připojovaly samy po zapnutí TV. Těšte se!

A prosím Vás trošku o spolupráci, komu se podle postupu vše povedlo, napište mi tu do komentářů – nebo napište, co vám nefunguje. Případnou chybku doladím. 🙂


2 Komentářů

  1. platt

    Ahoj!
    Potřeboval bych prosím poradit s napsáním scriptu v SamyGO.sh upraveném firmware(rozšířený mód). Aby se mi SamyGOaplikace hlavně tyto/Remote LAN Control a PVRplus popř. FTP server/ spouštěly při startu TV Samsung UE32B7000( T-CHU7DEUC 2004).
    Díky moc za radu

  2. Pingback: Samsung TV Hack – Stikyworld

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *