Homemade NAS aneb výkonné síťové diskové úložiště za málo peněz

Úvod

Donedávna jsem jako diskové úložiště používal jednodiskový NAS boxík D-Link DNS-323. Měl jsem v něm 750GB WD AAKS. Celé řešení fungovalo velmi dobře, mimo jiné jsem v NASu používal plný Linux, a tak jsem měl prostor si vše nakonfigurovat plně ke svým potřebám. Přenosové rychlost nebyly ideální, pohybovaly se od 3 do 6MB/s, ale pro mé účely zpočátku dostačovaly. Nicméně po tom, co se mi disk odporoučel do věčných lovišť, musel jsem chtě nechtě uvažovat alespoň o bezpečnosti – a je to tak vždycky: že Vám jde o data si uvědomíte, až když o ně (málem) přijdete. Já o ně naštěstí nepřišel, ale musel jsem někam „odložit“ to, co jsem v tom disku měl. Tedy: koupil jsem 1.5TB Samsunga F2, NAS boxík prodal a 7500AAKS poslal do reklamace. A co teď?

Požadavky

Cílem bylo následující:

  • dosáhnout zabezpečení dat, tj. RAID. Mirror se mi nejevil uspokojivý, protože vyžaduje režii 50%. Začal jsem tedy uvažovat o RAID5 jako požadavku. Tj. 3 disky, režie 33%.
  • zvýšit propustnost
  • zachovat široké možnosti nastavení (linux optimální)
  • zachovat malé rozměry
  • zachovat nízkou hlučnost

V úvahách jsem měl několik možností, z nichž hlavní byly:

  • 4diskový NAS od QNAPu, Synology nebo D-LINKu s cenou 10 tis. Kč a více bez disku
  • homemade řešení s něčím, co se uchladí pasivně

Řešení

Nakonec jsem zvolil vlastní řešení a vydal se dokonce cestou custom case. Takže – config je následující:
MB: Intel D510MO – Mount Olive s dvoujádrovým Atomem 1.66GHz s integrovanou grafikou přímo v CPU, s dvěma gigovými síťovkami, dvěma SATA porty, PCI slotem a dvěma DDR2 sloty
RAM: levnější 1GB DDR2 800 od Zeppelinu
PSU: to je zajímavější – s ohledem na požadavky jsem zvolil PicoPSU 80W, který jsem koupil z eBaye za cca. 1200 Kč

A to nejzajímavější – case. Ten jsem si nechal vyrobit podle vlastního návrhu z plexi. Jak to dopadlo posuďte sami 🙂

–obrázky—

Case má celkové vnější rozměry 18x18x18cm (požadavek na malé rozměry splněn). Záměrně jsem nefotil zadní stěnu, kterou nemám ještě dobře vyřešenou. Je to trochu složitější s konektory, nicméně pracuji na tom – cílem je, až tam budou 3 disky, zadní stěnu udělat pořádně. Zatím tam mám jeden disk a zadní stěnu mám udělanou narychlo – během půlhodinky s dremelem takže si dokážete představit, jak to vypadá.

Celková cena se dostala cca. na 4000 Kč – výroba case stála asi 900 Kč a komponenty si najdete na libovolném eshopu 🙂

Praxe

Čeho jsem se v praxi obával nejvíce bylo, jak se mi celá sestava uchladí, až ji do case uzavřu. Teoretický návrh skříně s větracími otvory vpředu dole (nasávací) a vzadu nahoře (vyfukovací) bez jediného výpočtu se ukázal jako správný – největším topičem je CPU a přirozeným prouděním si kolem RAM nasává studený vzduch otvory v přední stěně dole. Následně ohřátý vzduch stoupá , přidává se k němu teplo z disku a odchází otvorem v zadní stěně. Dokonce je cítit, jak vzduch proudí, při přiložení ruky k otvorům. Tj. díky úspěšnému zajištění průchodu vzduchu se mi podařilo splnit další požadavek, nízkou hlučnost.

Vzhledem k tomu, že jde o sestavu plně PC-compatible, nainstaloval jsem Linux Debian ve variantě Lenny, AMD64 SMP. Funguje výborně. Další požadavek splněn – plně konfigurovatelný systém.

Posledním požadavkem, který mám zatím vyřešený, je propustnost. Ono už se to očekávalo samo sebou, ale zmínit to musím 🙂 Gigabitový interface si samozřejmě žádal posílit ethernetovou infrastrukturu v mé domácí síti – pořídil jsem si tedy i router s gigovým switchem. No, nebudu zdržovat – běží to naprosto luxusně: při běžných transferech tam a zpět přes SMB dosahuji rychlostí 30-60MB/s. Při sekvenčních přenosech velkých bloků dat potom 50-75MB/s. Testoval jsem i přenosy RAM disk – RAM disk a dostal jsem se až někam k 95 MB/s.
Tady dva příklady přenosů přes SMB:
–obrázky–

Budoucnost

Na budoucí upgrady jsem připraven – do case se mi vejdou ještě další 3 disky, mám tam připravený taky 4port SATA RAID řadič, tj. mám k dispozici celkem 6 SATA portů. Ještě musím vyřešit ten zadní panel – zejména otvory pro konektory. Taky úplně dobře nevyšly vnitřní rozměry, takže MB mi asi o 1mm přesahuje ven, ale to nebude problém vyřešit vyfrézováním drážky do zadní stěny.

Závěr

Požadavky byly splněny při zachování nízké ceny – maximální spokojenost. Co víc si přát? 🙂

1 Komentář

  1. kecinzer

    Díky za inspiraci. Uvažoval jsem také o nějakém 4 diskovém NASu, ale ty ceny jsou děs. Takže nejspíše zvolím podobnou cestu.
    Stále se mi tu válí HW RAID řadič 8 portový od Intelu, který by se nabízelo využít. Ovšem bylo by třeba nějakou desku s PCIe 4x portem.
    Přenosové rychlosti se mi zdají hodně vyhovující.
    Až se dám do stavby (ještě to nějaký pátek potrvá) tak se podělím o zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *