Na čem právě dělám (3.) – y2019w47

Tento týden to bude o trochu víc stručné. Předvánoční hysterie v práci vrcholí, takže furt lítám někde po služebkách a není moc čas bastlit.

Bastlířský kalendář 2020

Ještě jednou bych si dovolil upozornit na projekt, na kterém jsme dělali spolu s @ChiptronCZ a @emsit_sk. Na rovinu povím, že v kontrastu s nadšením, se kterým všichni přidávali fotky a hlasovali, byl malý zájem o vlastní kalendář. Už se podařilo nasbírat minimální počet objednávek, abychom cenu (404,-Kč) nemuseli zadotovat (uf!), ale pořád je zájemců nějak málo! Opravdu se tato šance nebude opakovat, tak to nepropásněte.

Na stránce calendar.bytegarden.eu si můžete prohlédnout, jaké fotky byly vybrány a přečtete si i instrukce, jak si zajistit tento kalendář i na Váš pracovní stůl. Ale příliš neváhejte, termín pro objednání je posunutý jen do 27.11.2019! A žádné další posouvání už nebude – kdo pozdě chodí, sám sobě… však to znáte: nemá na stole bastlířský kalendář!

Jak bude vypadat kalendář.

C64 A/V adaptér

Kdo má C64 (ostatně jakýkoli jiný osmibit) jistě ví, že není snadné jej připojit k nějakému modernějšímu zobrazovadlu. Minimálně je potřeba nějaká redukce nebo speciální kabel, který má na jednom svém konci více či méně obskurní konektor. A i kvůli tomu vznikl C64 A/V adaptér.

Sven Petersen, jeden z přispěvatelů open source HW v komunitě commodoristů, mě požádal, zda bych nebyl ochoten pro Evropu vyrábět a prodávat tento jím navržený C64 A/V Adaptor. No na to jsem se nenechal dlouho přemlouvat a pustil se do toho:

  • plošňáky tradičně z JLCPCB – pohrál jsem si i s panelizací a nechal jsem si to udělat na panelech 4×3 😀
  • součástky všude možně, z Conrad, TME, Reichelt i GES
  • krabičky tisknu na svém průšovi
  • polepy vyrobí Martin Lukášek u nich ve firmě. Děkuji za konzultace i za výrobu!

Bohužel cena výsledného produktu nebude nízká, protože doporučený DIN konektor na stranu počítače (aby to sedělo jak má) jen samotný stojí okolo 150 Kč. A když tak koukám, za kolik to prodává v US Commodore4ever nebo co stojí obdobné alternativy, tak… asi nakonec stejně budu nejlevnější 😀

No a výroba je u mě samozřejmě v plném proudu.

Image
C64 A/V Adaptor – první testovací kousek

XT-CF-Lite v4

Jeden kolega z fóra OldComp.cz mi přislíbil pomoc s výrobou záslepek na XT-CF-Lite od Sergeje Kiseleva, které taky semtam vyrábím. Štve mě, že ač je to hezky navržené a pěkně funkční, není to k dokonalosti dotažené. Chybí tomu záslepka! Žádný standard na to nepasuje, úpravy plné záslepky nepřichází v úvahu… takže bude výroba.

Takže, pracuje se tedy na malosérii na laserovém CNC. Poptal jsem i galvanickou povrchovou úpravu (asi niklování, chrom by byl moc..), aby to k něčemu vypadalo. Naohýbat to zkusím ručně, ale asi si na to budu muset vyrobit nějaký přípravek. Případně, máte-li někdo tip na ohýbačku do malé dílny, jsem jedno velké ucho.

Starý dobrý 2D CAD

Commodoristi si budou posílat balíčky?

S výše zmíněným Svenem Petersenem jsme si vyměnili pár balíčků s různými věcmi, na kterých jeden nebo druhý pracujeme, jen tak pro radost. Naposledy se to maličko vymklo z rukou a já do Německa posílal skoro pětikilový balík. V diskuzi pod příspěvkem na twitteru se pak rozhořelo téma, zda z toho neudělat nějaký commodoristický postcrossing – posílat si věci pro radost. Jen kdo to zorganizuje? Hlásíte se někdo? 🙂

Image
Balíček z CZ do DE #CommodoreForever! 🙂

Zajímavé odkazy

Na závěr by to chtělo zas nějaký zajímavý odkaz. Tak třeba:

A to je radši vše, tentokrát toho opravdu moc nemám. Sorry, napravím! I když, příští týden mě čekají čtyři dny slaměného vdovce s dětmi na krku. Což ale znamená, že je můžu brzo uložit do postýlek a celou noc bastlit… no uvidíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *