Na čem právě dělám (2.) – y2019w46

Bastlířský kalendář 2020

Všichni víte, že jsme spolu s kolegy z twitteru – @ChiptronCZ a @emsit_sk -rozjeli velkolepý projekt bastlířského kalendáře. Nejprve se shromažďovaly fotky (každý měl možnost svou tvorbou přispět do mlýna) a následně se hlasovalo. Široká bastlířská i nebastlířská veřejnost v hlasování vybrala ty nejlepší a z nich vznikne krásný kalendář.

Na stránce calendar.bytegarden.eu si můžete prohlédnout, jaké fotky byly vybrány a přečtete si i instrukce, jak si zajistit tento kalendář i na Váš pracovní stůl. Ale příliš neváhejte, termín pro objednání je 24.11.2019!

Jak bude vypadat kalendář.

OpenSCAD

Zjistil jsem, že OpenSCAD umí importovat existující STL a na něm provádět úpravy. Lze tam pak použít například příkaz difference() a do existujícího modelu tak třeba udělat díru nebo přidat nějaký další objekt. Využil jsem to při úpravách krabičky na ePaper displej, ke které jsem přidal „batůžek“, do kterého schovám ESP32. Hotové to ale ještě nemám, rozměry mi ulítly a musím to předělat. (Iterace, ne?! Vám se snad podaří vždy 3D model do tisku na první dobrou?)

Na twitteru jsem o tom psal zde.

Úpravy existujícího STL (červené) v OpenSCADu. Přidán žlutý kvádřík.

Externí kabel pro GOTEK k Amize

Asi před rokem (nebo už to jsou dva roky?) jsem hromadně objednával GOTEK Floppy Emulatory, na ně flashoval firmware FlashFloppy, přidával OLED displej a distribuoval v CZ Amiga komunitě. Přišlo mi zas pár poptávek a tak jsem pár kousků zase udělal, nicméně pár lidí chtělo i externí verze. Objednal jsem tedy pěkné kulaté floppy kabely v Mironetu a pustil se do úprav. Jsou k tomu potřeba následující věci:

  • GOTEK Floppy Emulator – eBay
  • USB-A – USB-A kabel pro DFU flash STM32 firmwarem FlashFloppy
  • 3D tištěná krabička – thingiverse
  • 0.91″ I2C OLED displej – eBay
  • DB-23 konektor na stranu amigy – tohle je problém sehnat…
  • krytka na DB-23 konektor k amize – thingiverse
  • Floppy kabel – mironet za moc hezkých 35,- Kč ve výprodeji. EL wire z toho ale musíte vypreparovat (nejde to ale zrovna snadno).
  • Wiring – můžete použít zjednodušený, protože na GOTEK není potřeba logika na signálu Motor On.

Dále jsem o tom něco twítoval tady a tady.

Zapojení externího kabelu z Amigy do GOTEKa.

Digitronové hodiny

Kdo můj twitter sledujete už déle, tomu určitě neunikl projekt digitronových hodin (historii najdete částečně pod hashtagem #DigitronoveHodiny). Jako většina mých dalších konstrukcí jde jen o stavbu dle existující dokumentace jiného autora, kterým je v tomto případě Konstantin Repnikov. Podklady pro výrobu PCB jsou zde na PCBWay, diskuze a stažení firmwaru na diskuzi na vKontaktě (sice rusky, ale překladač to docela dobře pobere) nebo starší zde.

Proč jsem se ale zrovna do tohohle pouštěl? Fascinovala mě elegantní konstrukce sendvičového PCB a povedl se návrh krabičky, kterou má na svědomí @kosieh_barter dle mého zadání a připomínek.

Nějaké fotky z výroby dvou kousků pro kamarády jsem postnul na twitter zde.

IN-12 Nixie Clock, foto z bastlířského kalendáře 🙂

Zajímavé odkazy

  • Marco Reps – youtube kanál. Není to žádná novinka, ale já o něm nevěděl. Má pěkná videa – jak obsahově, tak technickou kvalitou – a také vtipně odkazuje na ostatní youtubery z elektro tématy 🙂

…a to je pro dnešek vše. Vím, moc toho není, měl jsem trochu napilno v práci (hlavně dvoudenní služebka do Brna mi do toho hodila vidle), ale aspoň něco. Děkuji za přečtení 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *