Na čem právě dělám (9.) – y2020w04-w05

Tak tu máme zase jednou dvoutýdenník. Nemyslete si, že na to schválně kašlu – jen máme teď v mém týmu v práci tak trochu podstav a spoustu běžících projektů, tak prostě nevím, kam dřív skočit. A v příštích týdnech se to nezlepší – zítra odlétám do Rumunska, pak nějaké tuzemské vícedenní výlety, hned první tejden v březnu konference v USA… letos prostě bude mé statistikářské já u vytržení při vyplňování dat o letech do my.flightradar24.com!

moje úchylka na sledování všeho … tady srdce plesá nad evidencí letů!

Jo a děkuju kamarádům z twitteru na decentní upozornění, abych na dnešní „Na čem právě dělám“ nezapomněl.

Tak ale už… k věci!

C64 AV Adaptér – osazování na vlně

Poptávka po audio/video AV adaptérech pro Commodora, do jejichž výroby jsem se pustil, přesahuje možnosti mého rekreačního osazování doma po večerech. Začal jsem tedy hledat nějakou firmu, která by mi to udělala ve větší sérii. Spojil jsem se na doporučení rEVERze s panem Srbou, majitelem firmy Elmechanik. Tohle všechno proběhlo až do okamžiku převzetí první testovací várky:

  • Mailem jsem zaslal fotky finálu a pár poznámek k osazení, nedodával jsem ani BoM ani žádné speciální instrukce.
  • Od pana Srby jsem dostal potvrzení, že si na to troufají 🙂 a požádal mě, abych dal dohromady menší zkušební várku (např. 10 kusů), kterou by si cvičně osadili, v rámci toho změřili čas a přesně nacenili.
  • Z úvodní komunikace jsem nabyl dojmu, že se cena bude pohybovat v desítkách korun až kolem stovky, což je přijatelné.
  • Osobně jsem navštívil dílnu fy Elmechanik (byl se mnou i @ChiptronCZ), kde jsme byli provedeni dílenskými prostory, seznámili se s vybavením a postupy – jde o prostory v rámci rodinného domu, a tomu odpovídá i takový rodinný a přátelský přístup a žádná byrokracie.
  • Předal jsem 9 sad součástek a jeden panel s 12 PCB + vzorek hotového výrobku. Popovídali jsme si také o špíčcích a postupu, ale není tam moc co vymýšlet.
  • Za týden jsem dostal echo, že je hotovo a nacenění proběhlo – vešlo se do předpokladů na obou stranách a tak jsem byl spokojen. Pár dnů na to jsem si pro hotové výrobky zajel, s Mirkem Jiříkem – technikem, co na tom pracoval – jsme popovídali o případných dalších várkách a o tom, jak to šlo.
  • Osazení proběhlo částečně na vlně a částečně ručně. Součástky měly pěkně oštípané nohy, u panelových RCA konektorů byly nohy zkráceny ještě před pájením na vlně, takže vypadají opravdu povedeně.

Takže za mě fajn a momentálně je na cestě další várka součástek na další osazení. Pak to pořádně nafotím, trochu jsem to podcenil – zákazníci spěchali a vše už je v balíčcích a zítra letí do světa.

Zebra ET55 z elektroodpadu

Začalo to zase dlouhou šichtou v práci. Před odchodem jsem ještě šel něco pořešit a při tom minul elektroodpad. No a nebyl bych to já, kdybych se tam nepohrabal. A tentokrát jsem tam našel malý poklad: Zebra ET55, Enterprise Tablet. Předpokládal jsem, že to bude mrtvé, ale na displej (je-li vcelku…) či vykuchání nějakých wifi karet, slotů a podobně by se to mohlo hodit.

Jako vše od Zebry (dříve Motorola a ještě dříve Symbol) to hardwarově není žádné extra dělo (Intel Atom Z3795, 4GB RAM, 64GB flash storage), hraje se tady na jinou notu. Má to poměrně velkou paletu příslušenství – různé držáky, holstery, extra baterky. Má to proprietární dokovací konektor, takže se to dá cvaknout do nějaké kolébky a disponuje i konektory pro nabíjení v multinabíječkách. A hlavně… jsou na tom právě normální x64 widle, takže pro kompatibilitu s fremními aplikacemi, které je třeba mít po ruce, je to zajímavá volba. Jestli jsem vás nalomil, kupte si to do vaší firmy u nás 😉

Mno, po tom, co jsem do toho sehnal baterku (kryt baterky už nemám, nechce mi ho někdo namodelovat? :D) se to opravdu podařilo zapnout a opravdu po pár minutách provozu nečekaný crash a sorry jako. Dobře… zkusíme, jestli s tím nemá společného ta věc z Redmondu.

Úplně bez řečí to nabootovalo z USB flashky s Xubuntu Live. To jsem opravdu nečekal. Byl nicméně pravpodivně otočený touchscreen: reagoval sice správně, ale kurzor se objevoval na otočených X/Y souřadnicích, což bylo velmi matoucí 😀 Nakonec jsem se neodhodlal to přeinstalovat, po tom, co mi instalátor ukázal prapodivné rozložení partition a disk rozhodně neidentifikoval jako běžný SATA (co jsem čekal?), ale jako zřejmě eMMC. No, každopádně to sice nabootovalo, na wifi připojilo, chvíli fungovalo, ale nakonec taky vyhučelo. Zkusil jsem tedy MemTest86 z USB (taky nabootoval bez řečí!), a ten okamžitě také zakřičel nějaký problém. Inu, jdeme na věc, tady se nedá nic zkazit.

Vytáhnul jsem tedy horkovzduch, nastavil pořádný plamenomet a reflownul RAMky a vše okolo. Na reball si netroufám, to až někdy nanečisto 😀 A co myslíte? Pomohlo to?

… no, pomohlo, ale jenom trochu. Pracovat se s tím dá, ale nedá se předpokládat, že to bude spolehlivé. Stále to občas vytuhne a spadne do bluescreenu, takže budu koumat dál. A k čemu mi to vlastně bude dobré?

Výstroj a výzbroj

Rád si kupuji různé věcičky, ale největší radost mám vždy z pěkného vybavení, kvalitního nářadí a nástrojů. Ať to je něco malého jako sada šroubováků, či většího jako akuvrtačka nebo dokonce osciloskop. S kvalitním vybavením je radost pracovat a všechno jde tak trochu lépe od ruky. Teď to tedy trochu zanedbávám, no. Ale dnes jsem narazil na tuto hračku – odsávačku Engineer SS-02. A protože už delší dobu řeším problém, že mé staré odsávačky už neslouží, jak by měly, obratem jsem objednal.

Na můj nadšený příspěvek se nicméně ozvalo pár ne úplně souhlasných hlasů, takže z toho trochu kouká, že objednám ještě další kousky a udělám testík? 😉

Pro 3D tiskaře

@Just_Franta na twitteru na základě hecu v jedné z diskuzí mezi tiskaři namodeloval pěkné nožky vhodné pro tiskárny stojící na Al profilech 2020. Zde sosejte, tiskněte z flex materiálu, bez spodní a horní vrstvy a s nějakým pružným infillem (honeycomb například).

Nedělní stavění! #LEGO

Asi založím nový hashtag #NedelniStaveni. S mýma dvěma holkama se teď pořádně věnujeme legu, konečně je to začalo bavit! A mně to baví taky, jak za mladejch let 🙂

Nové osmibitové přírůstky

Kolega z práce mě nedávno oslovil, jestli nevím, za kolik by se dal prodat jakýsi didaktik a jestli bych nevěděl o nějakém kupci. Já teda v Z80 nejedu, takže mě to příliš nevzrušilo a poptal se u kolegů v komunitě. Inu, pak jsem se na něj došel podívat a když jsem ho měl v ruce, neodolal jsem. Moje první (skoro)spectrum!

Zajímavé odkazy

Tak děkuji zase za pozornost, a těším se na příště. Asi to rovnou nechám na ty dva týdny, protože na hotelu v Rumunsku asi nic moc bastlit nebudu… 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *