Na čem právě dělám (8.) – y2020w03

Tento týden nebyl bastlení příliš nakloněn, protože jsme od středy byli s rodinou na horách. Což je ale velmi záslužná činnost! A já z toho mám radost, protože děti lyžování bavilo, šlo jim to moc hezky a dělaly pokroky. Bohužel nám to předčasně ukončilo nachlazení, takže děti přišly o závěrečný závod v lyžařské škole, ale co už. O to klidnější bude návrat domů.

Takže k věci – co se událo v uplynulých sedmi dnech?

Nové keycapy pro Commodore 64

Vícekrát jsem tu zmiňoval kampaň „New keycaps for your Commodore 64“ na Indiegogo. Akce měla cíl 43000 USD a vybralo se nakonec přes 90000 USD, přispělo přes 1000 nadšenců. Je neuvěřitelné, jakou podporu dnes dokáže komunita projevit!

Bez diskuze to ale vypadá opravdu luxusně a já věřím, že reálný produkt bude renderům blízko. Osobně mám v plánu si s novými keycapy postavit:

  • Commodore 64 v SX stylu: pixelwizard SX kejs, k tomu bílé keycapy a šedé funkční klávesy. Do toho asi tu nedávno oživenou desku od rEVERze. Ten SX-style PixelWizard case jsem dnes vydražil na aukru za fajn cenu 🙂
  • Commodore 64 „transparent edition“: KS64 transparentní kejs, k tomu patrně transparetní klávesy a černá průsvitná Fka (transparetních variant si budu moci postavit několik!); do toho by to chtělo ale nějakou desku, která bude extra pěkná na pohled (viz dále? :))
  • … a k třetímu setu kláves, k těm černým průsvitným? Co takhle retro black PW kejs a do něj Ultimate64?

Repliky C64 od Roba Taylora

S remaky základních desek pro C64 se poslední dobou roztrhl pytel. Tentokrát se svou prací pochlubil Rob Taylor (@PeepoUK). Zatím neplánuje uvolnění podkladů jako open source, ale uvedl, že by rád, aby byly stále k dispozici k prodeji. Zvolil i zajímavé revize desky, obzvláště Assy 250466 je interesantní – použity jsou ještě 6xxx řady součástek, tj.:

  • CPU je 6510 vs. 8500 u novějších desek. Mj. se liší technologií výroby, 6510 je NMOS, zatímco 8500 je HMOS.
  • SID (zvukový čip) je 6581 vs. 8580 (netopýři říkají, že znějí jinak, hm.)
  • VIC (grafický čip) je 6569 vs. 8565 u novějších modelů.

Moc hezké by bylo mít tuto věc v nějakém exkluzivním provedení PCB, například famozní AfterDark od OSH Park! (černý podkladový materiál, průhledná nepájivá maska, ENIG)

Nová týmová trička!

Po zjištění, že jedno z mých Commodore triček se odebralo do věčných lovišť, jsem u @MindFlareRetro objednal dvě nová trička. Jedno v barvách MOS Technologies, jedno s grafickým manuálem na logo Commodore. Dorazila v pořádku a jsou moc hezká. Svá si můžete koupit v jeho obchodě na TeeSpring.

Rozbitý iPad?

Z výletu na hory jsme si domů přivezli jeden mrtvý iPad. Píšu si do deníčku, že příště, než to rozeberu, raději vyzkouším dostatečně dlouho držet HomeButton a SleepButton.

Upgrade domácího serveru

Asi jsem se ještě nezmínil, že perlu domácí sítě mi dělá HP Microserver Gen8. Moc zajímavá mašinka, mimochodem. Kdysi (rok 2014/2015) se dal koupit za nějakých 6000 Kč, což ve srovnání s čtyřdiskovými NASy Synology či QNAP byla zcela jednoznačná volba pro někoho, kdo chce víc, než jen to, kam vás výrobce vašeho NASu pustí. Já tehdá moc neváhal, nainstaloval svůj oblíbený Debian GNU/Linux a Microserver mi od té doby skvěle slouží.

Mno a co že se přesně stalo? Ozval se mi kamarád, který si na svém Microserveru trochu pokazil upgrade iLO (což tedy není konečná), ale tak moc se v tom vrtal, až ho to přestalo bavit, pořídil si něco jiného a rozhodl se svůj vylepšený Microserver prodat na díly.

Přihlásil jsem se tedy o RAMku a o procesor a upgrade skončil následovně:

  • CPU – upgrade z Celeronu G1610T na i5-3470T (2.3 vs. 2.9GHz, 2MB vs 3MB cache, navíc HT, ale chybí ECC)
  • RAM – upgrade z 2+8 GB DDR3 ECC na 2x 8 GB DDR3 ECC

A proč to vlastně? Nejeden technomorous by se pozastavil nad tím, na co je potřeba pro domácí použití taková zbytečně výkonná věc. Inu, kromě úložiště dostupném v lokální síti funguje mimo jiné i jako hostitel pro virtuální mašiny, zejména pak manželčino účetnictví.

O Microserveru bych toho mohl napsat spousty a spousty, možná z toho udělám zvlášť téma a napíšu pár článečků.

Every Day Carry (EDC)

Taky s sebou denně nosíte spoustu krámů a divných věcí, za což si z vás vaše okolí dělá srandičky? Twítnul jsem tu takhle jednu fotku a tak mi napadlo, že bych o tom mohl napsat celý článek, podobně jako Altair Valášek. Hm?

No a to pro tento týden asi stačí. Děkuji zase za pozornost, tentokrát to bylo hodně o těch Commodorech – sorry všem, které to nezajímá 🙂 Mám tu ale rozdělaných pár dalších bastlířin, které musím dotáhnout, tak snad brzo zas bude něco mainstreamovějšího 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *